blog post

مدیر کل نظارت بر فرآورده‌های طبیعی،سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو، گفت: تولید مکمل های تغذیه ای در کشور رشد محسوسی را نشان می هد، همچنین سازمان غذا و دارو به افزایش نیازها پاسخ می دهد.
دکتر امیرحسین جمشیدی در گفت و گو با ایفدونا با بیان اینکه امروزه بسیاری از افراد همزمان با رژیم غذایی عادی و وعده‌های غذایی روزانه خود از موادی به عنوان مکمل هم استفاده می‌کنند. اظهار کرد: البته میزان مصرف مکمل در هر فرد با فرد ديگر متفاوت است؛ ضمن اینکه برای بسياری افراد مصرف مكمل‌ها به توصيه پزشكان بسيار ضروری است.
وی با اشاره به اینکه معمولاً همه افراد به مكمل نياز ندارند، عنوان کرد: چنانچه رژيم غذايی اصولی و علمی باشد تمام مواد غذايی به‌اندازه كافی به فرد می‌رسد و نياز به حمايت تغذیه‌ای نیست.
دکتر جمشیدی بیان کرد: مكمل‌های غذايی فقط به‌ منظور حمايت تغذيه‌ای و برای رسيدن به هدفی خاص تجويز می‌شود اما چه بخواهیم چه نخواهیم و چه بدانیم یا نه، گرایش به مصرف مکمل های تغذیه ای در کشور ما با رشد فزاینده ای مواجه شده است.
وی ادامه داد: طبیعی است اگر سیستم قانونی کشور پاسخگوی این خواسته نباشد بازار غیر رسمی و قاچاق با معضلات اقتصادی و مهمتر از آن سلامتی که ایجاد می کند بازار را اشباع خواهد کرد.
مدیر کل نظارت بر فرآورده‌های طبیعی،سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو اضافه کرد: به همین دلیل در برنامه ریزی های صورت گرفته در سازمان غذا و دارو توانستیم با کمک 90 شرکت داخلی و 28 شرکت قراردادی تعداد مکمل های تغذیه ای فهرست کشور را به حدود یک هزار و 455 مورد برسانیم .
دکتر جمشیدی در ادامه گفت: این تعداد تولید در حالی است که اگر به تعداد 332مجوز صادر شده برای این فراورده ها در سال 92 که با آغاز دولت تدبیر و امید نیز همراه بوده است نگاهی بیاندازیم و آن را با مجوزهای صادر شده در سال های93 و 94 که به ترتیب 854 و 1304 پروانه را شامل می شود مقایسه کنیم تایید خواهد شد که تعداد یک هزار و 455 مورد صدور پروانه تولید البته با لحاظ پروانه های صادره در چهار ماهه نخست سال جاری ، رشد قابل توجهی را در این حوزه نوید می دهد.
این مقام مسئول افزود: آمار عددی تولید مکمل های تغذیه ای در سال 93 بالغ بر 2هزارو 700 میلیارد بوده که در سال 94 به حدود 3 هزار و300 میلیارد رسیده است.
دکتر جمشیدی عنوان کرد: قابل توجه اینکه ارزش تولیدات بالا در هر دو سال مذکور به ترتیب به294 و354میلیارد تومان رسیده است که همه این آمار و ارقام بیان می کنند سازمان غذا و دارو در راستای سیاست های کلان ابلاغی مقام معظم رهبری و اقتصاد مقاومتی، عملکرد قابل قبولی از خود بروز داده است.
وی اظهار کرد: با تمامی این اوصاف پیشنهاد اساسی ما به مردم این است که با خوردن غذاهای طبيعی مناسب، متعادل و متنوع، تندرستی بدن را تضمين کنند.
دکتر جمشیدی در پایان خاطرنشان کرد: چنانچه غذاهای متنوع براساس انرژی مورد نياز مورد استفاده قرار بگیرد به مصرف مكمل‌ها نيازی نخواهد بود ضمن آنکه طبق قانون، صلاحيت تجویز مکمل غذایی با پزشک است یعنی پزشک موظف است پس از گرفتن شرح‌ حال، معاينات دقيق و گاهی هم آزمايش‌های پاراكلينيک در صورت ضرورت اقدام به تجویز مکمل کند.